Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

W pierwszy weekend grudnia znów spotkaliśmy się w Częstochowie. Jak miło było Was wszystkich zobaczyć! Był czas na poważną refleksję w czasie sesji misjologicznej, na poznanie sytuacji Kościoła w RŚA i w Mongolii, na przemiłe rozmowy w kuluarach i wreszcie na dużo skupienia i modlitwy przez całą noc czuwania. Dziękujemy za obecność każdego z Was, za każde ciepłe słowo, za wszelką pomoc i zaangażowanie. Już dzisiaj zapraszamy w przyszłym roku w dniach 30 listopada i 1 grudnia 2019!

Więcej informacji na naszej stronie głównej:

 Sesja misjologiczna i czuwanie PUM 2018

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Galeria zdjęć Jasna Góra PUM 2018

 

Tegoroczne czuwanie na Jasnej Górze już za nami. Miło było się spotkać! Wysłuchaliśmy wykładów, był czas na modlitwę, na bycie razem... Zapraszamy do galerii gdzie można obejrzeć zdjęcia ze spotkania. W najbliższym numerze Lumen Gentium będzie można przeczytać wykłady wygłoszone przez naszych Księży Profesorów, a w odnośnikach poniżej znajdziecie (już niedługo...) teksty rozważań naszej adoracji i statystyki tegorocznego spotkania. Zapraszamy do oglądania zdjęć w naszej GALERII.

Więcej o naszym spotkaniu na stronie główniej Papieskich Dzieł Misyjnych.

Czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej 2017

 

Ponad 400 osób zgromadziło się w dniach 3-4 grudnia 2016 r. na Jasnej Górze, aby pogłębić ducha misyjnego i oddać się macierzyńskiej opiece Matki Bożej.
     We wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, 3 grudnia br., Papieska Unia Misyjna tradycyjnie zgromadziła się na Jasnej Górze na sesji misjologicznej i nocnym czuwaniu u stóp Czarnej Madonny. W tym roku spotkanie to miało szczególny wymiar, ponieważ rozpoczęło świętowanie setnej rocznicy istnienia Papieskiej Unii Misyjnej, założonej przez bł. Pawła Mannę. Część misjologiczna rozpoczęła się w sobotnie popołudnie Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który nawiązując do pracy misyjnej wielkiego patrona misji św. Franciszka Ksawerego, podkreślił znaczenie Papieskiej Unii Misyjnej w dziele krzewienia ducha misyjnego w Kościele powszechnym. Założyciela PUM Ksiądz Arcybiskup nazwał wielkim animatorem ducha misyjnego zarówno wśród duchownych, jak i świeckich.
     Po Mszy św. zebrani wysłuchali referatów o tematyce misjologicznej. Abp Henryk Hoser, ordynariusz diec. warszawsko-praskiej oraz były misjonarz w Rwandzie, przedstawił aktualne wyzwania stojące przed Papieską Unią Misyjną. Przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych w latach 2005-2009 zauważył, że obecnie Papieska Unia Misyjna przeżywa drugą młodość w krzewieniu ducha misyjnego, wyrywając z bezczynności misyjnej i budząc wszystkich ochrzczonych do dzielenia się radosną nowiną o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.
     Natomiast ks. prof. Marek Tatar z UKSW, nawiązując do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, omawiając temat „Od chrztu do misji”, podkreślił, że każdy ochrzczony jest wszczepiony w misyjne dzieło Kościoła. Nie przyjmując tego imperatywu misyjnego, sprzeciwia się naturze chrztu i pozbawia się wyobraźni miłosierdzia, ponieważ najważniejszym zadaniem ochrzczonych jest dzielenie się darem wiary z tymi, którzy jeszcze nie poznali Jezusa Chrystusa – zaznaczył ks. Tatar.
     O tym, że szerzenie miłosierdzia jest drogą do świętości misjonarza, wykazał w swoim referacie ks. prof. Stanisław Urbański, powołując się na przykład misyjnej posługi św. Matki Teresy z Kalkuty.
Część misjologiczną sympozjum ubogaciło świadectwo o. Juana Carlosa Araya IMC –misjonarza pochodzącego z ojczyzny papieża Franciszka.
     Po części misjologicznej uczestnicy spotkania uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM. Podziękował on Pani Jasnogórskiej za sto lat działalności Papieskiej Unii Misyjnej i za dobro, które dokonało się za sprawą jej członków. Prosił też o żywą wiarę i misyjny zapał dla wszystkich wiernych Kościoła w nowym roku duszpasterskim, któremu towarzyszy hasło: „Idźcie i głoście”.
     Po apelu rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne. Adoracja była prowadzona przez studentów Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujących się do wyjazdu na misje.
     Mszy św. o północy przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Polsce podziękował w imieniu papieża Franciszka wszystkim członkom PUM za niestrudzoną i nieocenioną pracę na misyjnej niwie Kościoła w świecie i zawierzył ich na dalszy trud Matce Bożej Częstochowskiej.

Mariola Krystecka

 

Homilia ks. Nuncjusza abpa Salvatore Pennacchio

Homilia ks. abpa Stanisława Gądeckiego

 

Kolejny raz zapraszamy na sesję misjologiczną i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze. Tym razem patronować nam będą nowi błogosławieni męczennicy z Peru, OO. Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski.

Plan spotkania 2015 i statystyka uczestników.

W sobotę i niedzielę, 4-5 grudnia br., na Jasnej Górze odbyło się doroczne spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej. W sesji misjologicznej i czuwaniu modlitewnym uczestniczyło blisko 200 osób.

Sesja misjologiczna oraz czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM