Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

Bł. o. Paweł Manna tak pisał do kapłanów i osób konsekrowanych: „Na miłość Boską, bądźcie świętymi! Jeśli nimi nie będziecie, życie wasze stanie się klęską i klęskę poniesie wasze powołanie. Wasza porażka będzie stratą dla Kościoła, stratą dla Niebios i nieszczęściem dla tych, którzy mieli prawo liczyć na was jako przewodników ku zbawieniu”. Słowa te przypomniano nam, osobom konsekrowanym, na III Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który miał miejsce w dniach od 13 do 16 września 2018 r. w krakowskich Łagiewnikach.

Był to czas doświadczania różnorodności charyzmatów, osobowości i bogactwa życia konsekrowanego, a jednocześnie utwierdzania się w tym, że niezależnie od duchowości i charyzmatu wszyscy chcemy służyć Jezusowi, który nas wybrał, byśmy w różny sposób realizowali Jego misję w świecie. Cztery kongresowe dni były wypełnione wspólną modlitwą, wykładami, pracą w grupach, a także zabawą i radością.

Prelegenci przypominali nam, że „wszystko może runąć, domy, zgromadzenia, dzieła, ale Boże wybranie i nasz charyzmat będzie trwał w nas” (kardynał João Bráz de Aviz), najważniejsza jest osobowa relacja ze Słowem, żeby wiedzieć, Kto oczekuje mojego „teraz” (o. Krzysztof Wons SDS), że warto uświadomić sobie, co jest moim krzyżem, bo inaczej zły będzie nim straszył (o. Stanisław Jarosz OSPPE) i że nie ma nic gorszego niż sfrustrowana zakonnica czy zakonnik (s. Anna Bałchan SMI).

Ponad 800 uczestników Kongresu przeszło ulicami Krakowa w radosnym, rozśpiewanym i roztańczonym pochodzie, dając świadectwo tematowi Kongresu „Wolni w Duchu Świętym”.

Na Kongresie było obecnych wiele sióstr i braci zaangażowanych w dzieło misyjne Kościoła i w animację misyjną według słów ks. Colzaniego: „Relacja pomiędzy życiem konsekrowanym a otwarciem misyjnym umiejscawia się na poziomie wyboru życia według Ducha”.

MJ/PDM

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM