Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

 

 

      Wczoraj, 17 maja br., papież Franciszek skierował wideoprzesłanie do uczestników 50. Krajowego Tygodnia Życia Konsekrowanego w Hiszpanii.

      Papież Franciszek zwrócił uwagę, że życie konsekrowane rozumie się coraz lepiej podążając naprzód, oddając siebie każdego dnia na służbę Bogu i ludziom. Pojmuje się je bardziej w dialogu z rzeczywistością. Kiedy traci ono to odniesienie do rzeczywistości i zaczyna brakować refleksji nad tym, co się wydarza, wtedy staje się jałowe.

     Dla Ojca Świętego reforma w życiu konsekrowanym wiąże się z drogą, która odbywa się w kontakcie z rzeczywistością oraz w świetle charyzmatu początków. Ważne także, aby wznieść się ponad strach przed przyszłością.

     „Jest czymś bardzo smutnym widzieć, jak niektóre instytuty w dążeniu do poczucia pewności, aby zachować kontrolę nad sytuacją, popadły w rozmaitego rodzaju ideologie: prawicową, lewicową, centrową lub różne inne tendencje. Kiedy instytut przeformułowuje charyzmat w ideologię, traci swoją tożsamość, staje się bezowocny – podkreślił Papież. – Aby zachować żywy charyzmat początków, trzeba realizować go w drodze, należy go rozwijać, w dialogu z tym wszystkim, co Duch do nas mówi poprzez historię czasów, miejsc, różnych epok, rozmaitych sytuacji. Zakłada to rozeznanie i modlitwę. Nie można zachować charyzmatu początków bez odwagi apostolskiej, bez podążania naprzód, bez rozeznania i bez modlitwy.”

     Ojciec Święty zalecił osobom konsekrowanym, aby nie gubiły się w formalizmach, ideologiach, lękach i dialogach z samymi sobą, zamiast z Duchem Świętym. Zachęcił, aby nie obawiać się ograniczeń, granic oraz peryferii, ponieważ przez to wszystko przemawia Duch Święty. Należy zawsze pozostawać w zasięgu działania Ducha Świętego.

 

Źródło: KAI / kb

 

 

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM