Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

Kleryk Łukasz Kołodziejczak dzieli się z nami wrażeniami z misyjnego spotkania z O. Luca Bovio IMC, oddajmy mu głos:

Tradycyjnie, styczniowy dzień skupienia we włocławskim seminarium poświęcony jest działalności misyjnej Kościoła. W poniedziałek 21 stycznia br., konferencje do alumnów wygłosił o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, obecny był także ks. prał. Henryk Kowalski, wieloletni misjonarz z naszej diecezji, posługujący w Afryce.

            Wspólną modlitwę w niedzielę o godz. 21.00 rozpoczął hymn do Ducha Świętego Veni Sancte Spiritus. W wygłoszonych konferencjach o. Bovio przypomniał prawdę, że „Kościół pielgrzymujący jest misyjny ze swej natury” (DM 2), akcentując powszechne powołanie do misji. „Musimy pozwolić, by Pan Bóg poszerzył naszą duchowość” - apelował, wskazując na cel misyjnego dnia skupienia dla formacji seminaryjnej. Ojciec Misjonarz w dalszej refleksji przybliżył sylwetkę bł. o. Pawła Manny, założyciela PUM, ukazując, że codzienność życia kapłańskiego to odpowiedź na posłanie Chrystusa, na powierzoną misję.

            Celebrowana o godz. 17.00 Eucharystia zakończyła dzień skupienia. W homilii o. Bovio komentując czytanie z Listu do Hebrajczyków (Hbr 5,1-10) zwrócił uwagę na dar oraz tajemnicę powołania do kapłaństwa. „Nie z racji naszych talentów Pan Bóg nas powołuje, ale z racji miłości, która jest bezinteresowna” - kontynuował kaznodzieja. Mówiąc o wymiarze misyjnym Kościoła, o przygotowaniu do pracy duszpasterskiej przyszłych kapłanów, o. Bovio zauważył: „Kapłaństwo i misja – to nie są tematy oddzielne”. „Życzę Wam, żeby otwartość serca, modlitwy była obecna w życiu, w drodze do kapłaństwa, jutro w kapłaństwie” - zakończył o. Misjonarz. Podczas Eucharystii alumni przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, wspierając zebranymi środkami projekt ADOMIS – adopcję misyjnych seminarzystów.

            Rok Pański 2019 jest szczególnym czasem dla wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego, z racji przypadającej 450. rocznicy założenia włocławskiej Almæ Matris. W obchody jubileuszowe wpisuje się także  90. rocznica powstania Koła Misyjnego Alumnów, które od lat ukazuje, że „idea misyjna od kapłańskiej odłączyć się nie da”.

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM