Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

W maju papież Franciszek zachęca nas, abyśmy pamiętali w modlitwie o diakonach.

Do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych napłynęły trzy prośby o kapłanów. Dwie z nich dotyczą posługi duszpasterskiej w obwodzie kaliningradzkim w Federacji Rosyjskiej, a jedna w archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi. Wierni czekają tam na kapłana.

Papieska Intencja Modlitewna MARZEC 2020: Aby Kościół w Chinach wytrwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności.

Misyjny duch „upodobał sobie” serca młodych ludzi. Wiele inicjatyw powstało i rozkwitło w Kościele, we wspólnotach diecezjalnych i zakonnych, dzięki ich zaangażowaniu. Wiele dobra dzieje się dzięki kleryckim kołom misyjnym, nowicjuszom i nowicjuszkom, którzy bez szkody dla czasu formacji i nauki, angażują się w misyjną animację. Dziś prezentujemy misyjne zaangażowanie młodych misjonarzy Świętej Rodziny.

Dziś przypada rocznica urodzin założyciela Unii Misyjnej, o. Pawła Manny. Misjonarz urodził się 16 stycznia, 148 lat temu, w Avellino we Włoszech.

„Wszyscy jesteśmy misjonarzami, przede wszystkim poprzez modlitwę” – podkreślał błogosławiony Paweł Manna, jeden z największych animatorów misyjnych XX wieku. Dziś w Kościele powszechnym rozpoczyna się NOWENNA do tego Błogosławionego.

 Około 400 osób wzięło udział w modlitewnym nocnym czuwaniu na Jasnej Górze z 7 na 8 grudnia 2019 roku. Czuwanie w intencji ewangelizacji świata, zorganizowane przez Papieską Unię Misyjną, zostało poprzedzone sesją misjologiczną. Celem spotkania było pogłębienie ducha misyjnego i oddanie macierzyńskiej opiece Maryi misyjnego dzieła Kościoła.
Część misjologiczną pod hasłem: „Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii” rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego z diec. tarnowskiej, który w homilii wskazał na Maryję jako wzór prawdziwego adorowania Jezusa w Eucharystii: „Od Niej uczmy się właściwej postawy, bowiem ona była pierwszym tabernakulum, spiesząc do św. Elżbiety, już wtedy zaczęła głosić Boże zbawienie światu. Cieszę się, że Papieska Unia Misyjna corocznie, organizując to spotkanie u stóp Matki Bożej, przypomina nam, aby nieść radość wiary innym, wspierać misjonarzy na pierwszej linii frontu.” – powiedział bp Salaterski.
Po Mszy św. zebrani w auli o. Augustyna Kordeckiego wysłuchali referatów o tematyce eucharystycznej. Sesję naukową otworzył dyrektor krajowy PDM ks. dr Tomasz Atłas, który podziękował przedstawicielom środowisk misyjnych w Polsce za zaangażowanie w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego: „Ten błogosławiony czas był odnowieniem i rozpaleniem zapału misyjnego, a także poszukiwaniem jeszcze większej motywacji do zaangażowania misyjnego” – powiedział dyrektor krajowy PDM.
O Eucharystii jako umocnieniu i posłaniu mówił ks. dr Tomasz Herc, liturgista, który podkreślił, że każdy ochrzczony ma swoje miejsce w Kościele misyjnym, a Eucharystia jako źródło i szczyt chrześcijańskiego życia umacnia w byciu uczniem-misjonarzem i jest posłaniem z Dobrą Nowiną aż na krańce świata.
Następnie administrator apostolski w zachodnim Kazachstanie, w Atyrau, ks. Dariusz Buras dał świadectwo o Kościele, w którym posługuje. „Miejscowi katolicy, których jest niewielu, bo ok. 600 osób praktykujących, zachowali wiarę, spotykając się jedynie w niewielkich wspólnotach bez kapłanów, cierpiąc prześladowania, aż do przyjazdu misjonarzy. To często oni uczą nas prawdziwej i prostej wiary, miłości do Boga i człowieka. Uczymy się od nich pokory i nadziei” – podkreślił ks. Buras.

 Ks. Tomasz Atłas i ks. Maciej Będziński podzielili się świadectwem tego, co zobaczyli i czego doświadczyli, odwiedzając misjonarzy we wspólnotach Kościoła w Gabonie i Tanzanii.
Po Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył ks. Tomasz Atłas, rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne.
Modlitwie różańcowej przed północą przewodniczyły róże Żywego Różańca z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim w diec. toruńskiej. Następnie adorację Najświętszego Sakramentu w duchu misyjnym poprowadzili klerycy ze zgromadzenia misjonarzy klaretynów. Odbyła się także prezentacja i świadectwa studentów Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujących się do wyjazdu na misje.
Mszy św. o północy przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF z diec. wrocławskiej, który powiedział, że „nie można lepiej wraz z Maryją trwać przy Chrystusie jak na Eucharystii”.
Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo misyjne prowadzone przez siostry franciszkanki Misjonarki Maryi, ubogacone radosnym, pełnym entuzjazmu śpiewem.
W tym też czasie sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC, który prowadził czuwanie, przyjął 4 nowych członków: 2 siostry zakonne, kleryka i osobę świecką.
Czuwanie zakończyło się o godz. 4 rano jutrznią i uroczystym zawierzeniem Pani Jasnogórskiej misyjnych spraw Kościoła w Polsce.
W spotkaniu na Jasnej Górze wzięli udział ci, którym bliskie są sprawy misji, a tysiące ludzi, zwłaszcza starszych i chorych, łączyło się duchowo.

mk/pdm

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Galeria zdjęć PUM 2019

 

 

 W imieniu Siostry Ireny Karczewskiej FMM, przewodniczącej Komisji Misyjnej Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwie i dziękczynieniu za posługę Sióstr zakonnych w misyjnym dziele Kościoła. Spotykamy się 29 września b.r. o godz. 15.00 w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. Czekamy! Szczegóły w linku poniżej.

Modlitwa za Siostry Misjonarki

Czy pamiętacie, że już za tydzień rozpoczyna się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny? Na naszych stronach internetowych i FB wciąż o tym przypominamy i pomagamy się przygotować na wszelkie możliwe sposoby! Do tego przygotowania dołącza się nasz półrocznik „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne”. Najnowszy numer nosi bardzo wymowny tytuł: „Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny”! A w numerze możemy przeczytać, przetłumaczoną na język polski, teologiczną część przewodnika, który na ten wyjątkowy miesiąc wydała Kongregacja Ewangelizacji Narodów. Dowiemy się z niego między innymi: kto i co jest fundamentem misji, jaka jest rola w misji Kościoła Papieskich Dzieł Misyjnych, świeckich, rodzin, konsekrowanych, różnych ruchów kościelnych, a także jakie znaczenie ma dla Kościoła dialog religii i kultur.

Ponadto w najnowszym numerze przypomnimy sobie, jakie są filary duchowości misyjnej według bł. o. Pawła Manny, założyciela naszej Unii Misyjnej, przeczytamy wspomnienie o śp. ks. Andrzeju Urbańskim SDS, wieloletnim misjonarzu w Tanzanii, oraz dowiemy się, co się działo w czasie styczniowej konferencji o dialogu Kościoła katolickiego z religiami i podczas czerwcowej Szkoły Animatorów Misyjnych.

Zapraszamy do lektury, bo warto! Nowy numer „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne” możesz zamówić w naszym sklepie MISSIO już za 8 złotych!

MJ/PDM

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM