Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

Referentki misyjne w Niepokalanowie

W dniach 13-15 kwietnia br. w Niepokalanowie odbyła się sesja formacyjna dla sióstr referentek misyjnych, organizowana przez Komisję Misyjną przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich.

Wzięło w niej udział 70 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych. Niektóre z sióstr to wieloletnie misjonarki ad gentes, inne pracują na Wschodzie, jeszcze inne starają się animować misyjnie swoje zgromadzenia i Kościoły lokalne, w których posługują.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć sióstr pracujących w Papieskich Dziełach Misyjnych, zatem s. Maria Agata i s. Monika również wzięły w nim udział, dzieląc z siostrami czas modlitwy, wykładów, warsztatów i wielu chwil wspólnej radości. S. Agata dbała o misyjny sklepik, a s. Monika przypomniała w skrócie, czym są Papieskie Dzieła Misyjne i przedstawiła zbliżające się akcje.

Bardzo dziękujemy s. Irenie Karczewskiej za zaproszenie, a także wszystkim siostrom z Komisji Misyjnej za tak dopracowaną organizację tego pięknego spotkania. Dziękujemy wykładowcom prowadzącym warsztaty, animującym liturgię i prowadzącym modlitwy. A przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestniczącym. To był dobry czas spotkania tak wielu sióstr zaangażowanych w dzieło misyjne, otwartych na różnorodność, bliskich człowiekowi i zdrowo patrzących na świat.

Wiele jest dobra na świecie i szkoda, że tak mało o nim mówimy… Dlatego z tym większą radością dzielimy się świadectwem życia naszych PUM-owiczów – dorosłych osób, które świadomie zapragnęły zrobić coś na rzecz misji.

Dzisiaj przedstawiamy doktora Zbigniewa Kurpika, który wraz z małżonką i innymi bliskimi mu osobami od kilku lat wspiera misje polskich sióstr zakonnych w Ugandzie. Już 28 lutego lecą tam po raz kolejny – tym razem, aby otworzyć Centrum Diagnostyki Ultrasonograficznej im. Św. Siostry Faustyny.

Do tej pory, dzięki staraniom członków Fundacji Esapuri, założonej przez doktora Kurpika, udało się zbudować na tamtejszej misji boisko dla dzieci i młodzieży, przeprowadzić różne badania, szczególnie kobiet, a w planach, oprócz wspomnianego centrum, jest też projekt wsparcia stypendialnego dla dzieci i młodzieży.

Więcej informacji na stronie fundacji:

http://esapuri.org/

Esapuri w języku Ugandy znaczy RÓŻANIEC i o modlitwę różańcową prosił nas dr Kurpik. Zatem i my prosimy każdego, kto przeczyta te słowa, o choćby jedną tajemnicę różańca w intencji fundacji, działających w niej osób i misji w Ugandzie.

 

 

 

W Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego bieżącego roku, Wyższe Seminarium Duchowne diecezji pelplińskiej miało szczególny powód do radości. Tego dnia kolejni klerycy dołączyli się do Papieskiej Unii Misyjnej, aby formować się w duchu misyjnym, szerzyć tego ducha pośród innych i wspierać misjonarzy swoją modlitwą i ofiarnym życiem.

Tego też dnia nowym prezesem Kleryckiego Koła Misyjnego został alumn Patryk Wyka.

Cieszymy się z Was, drodzy Bracia, i niech bł. Paweł Manna oręduje za Wami!

 

W dniach 25-27 stycznia 2018 roku o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, przebywał na Ukrainie.

Podczas swojej wizyty uczestniczył w nabożeństwie ekumenicznym w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, a w Brzuchowicach spotkał się z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej, a także ze studentami Instytutu Teologicznego. Mówił o misjach, opowiadał o tym, czym zajmuje się Papieska Unia Misyjna i dzielił się swoim doświadczeniem pracy w Afryce. Wyjaśniał także, w jaki sposób można wyjechać na misje i po co to robić,  a także wspominał, jak sam został misjonarzem.

Więcej na ten temat można przeczytać i posłuchać na stronie Katolickiego Radia Lwów:

 http://programkatolicki.org/jestesmy-kosciolem-misyjnym/

 

Z radością prezentujemy najnowszą książkę naszego wydawnictwa, która powinna zainteresować szczególnie członków Papieskiej Unii Misyjnej oraz wszystkich, którym sprawy misji są bliskie sercu. Autorem jest ks. Gianni Colzani, profesor misjologii, wieloletni wykładowca wielu włoskich uczelni. W niezwykle ciekawy i przystępny sposób przedstawia nam zagadnienie animacji i współpracy misyjnej. Tłumaczy różnice między tymi dwoma pojęciami, ukazuje zarys historyczny tematu, krótko charakteryzuje cztery poszczególne Papieskie Dzieła Misyjne, a wreszcie, jasno i wyraźnie pisze, co każdy z nas może zrobić dla animacji i współpracy misyjnej w swoim środowisku. Ukazuje misyjny wymiar kapłaństwa, życia konsekrowanego oraz stanu świeckiego. Ciekawe są również rozważania dwóch tekstów biblijnych: nawrócenie Korneliusza (Dz 10, 11) i listy do siedmiu Kościołów (Ap 2-3) przemyślane i ukazane w kluczu powołania misyjnego i misyjnej współpracy.

Zachęcamy do lektury tej niewielkiej książeczki, którą można nabyć za pośrednictwem naszego sklepu MISSIO, składając zamówienie telefonicznie lub internetowo.

 

Chociaż zakończyliśmy już świętowanie 100 rocznicy założenia Papieskiej Unii Misyjnej, nadal zapraszamy do obejrzenia filmiku, który powstał z tej okazji.  Kilka minut oglądania, a wiele można się o nas dowiedzieć.  Warto nas lepiej poznać, a później do nas dołączyć! Zapraszamy również do oglądania innych spotów i filmików przygotowanych przez Papieskie Dzieła Misyjne przy nieodzownej i kompetentnej współpracy naszego filmowca, pana Jana Sobierajskiego. Dziękujemy Janku!

 

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM