Papieska Unia Misyjna

Papieska Unia Misyjna

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, po raz 22 przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 roku przez ówczesnego Ojca Świętego Jana Pawła II . O. Gianni Colzani, włoski misjolog należący do Papieskiej Unii Misyjnej, przypomina nam, że każdy konsekrowany, niezależnie od charyzmatu zgromadzenia, jest Chrystusowym misjonarzem! Wszystkim osobom konsekrowanym życzymy dzisiaj bliskości Pana Jezusa, serca otwartego na potrzeby innych i żarliwego zapału misyjnego w głoszeniu Ewangelii. Dobrego świętowania!

Kleryk Łukasz Kołodziejczak dzieli się z nami wrażeniami z misyjnego spotkania z O. Luca Bovio IMC, oddajmy mu głos:

Tradycyjnie, styczniowy dzień skupienia we włocławskim seminarium poświęcony jest działalności misyjnej Kościoła. W poniedziałek 21 stycznia br., konferencje do alumnów wygłosił o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, obecny był także ks. prał. Henryk Kowalski, wieloletni misjonarz z naszej diecezji, posługujący w Afryce.

            Wspólną modlitwę w niedzielę o godz. 21.00 rozpoczął hymn do Ducha Świętego Veni Sancte Spiritus. W wygłoszonych konferencjach o. Bovio przypomniał prawdę, że „Kościół pielgrzymujący jest misyjny ze swej natury” (DM 2), akcentując powszechne powołanie do misji. „Musimy pozwolić, by Pan Bóg poszerzył naszą duchowość” - apelował, wskazując na cel misyjnego dnia skupienia dla formacji seminaryjnej. Ojciec Misjonarz w dalszej refleksji przybliżył sylwetkę bł. o. Pawła Manny, założyciela PUM, ukazując, że codzienność życia kapłańskiego to odpowiedź na posłanie Chrystusa, na powierzoną misję.

            Celebrowana o godz. 17.00 Eucharystia zakończyła dzień skupienia. W homilii o. Bovio komentując czytanie z Listu do Hebrajczyków (Hbr 5,1-10) zwrócił uwagę na dar oraz tajemnicę powołania do kapłaństwa. „Nie z racji naszych talentów Pan Bóg nas powołuje, ale z racji miłości, która jest bezinteresowna” - kontynuował kaznodzieja. Mówiąc o wymiarze misyjnym Kościoła, o przygotowaniu do pracy duszpasterskiej przyszłych kapłanów, o. Bovio zauważył: „Kapłaństwo i misja – to nie są tematy oddzielne”. „Życzę Wam, żeby otwartość serca, modlitwy była obecna w życiu, w drodze do kapłaństwa, jutro w kapłaństwie” - zakończył o. Misjonarz. Podczas Eucharystii alumni przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, wspierając zebranymi środkami projekt ADOMIS – adopcję misyjnych seminarzystów.

            Rok Pański 2019 jest szczególnym czasem dla wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego, z racji przypadającej 450. rocznicy założenia włocławskiej Almæ Matris. W obchody jubileuszowe wpisuje się także  90. rocznica powstania Koła Misyjnego Alumnów, które od lat ukazuje, że „idea misyjna od kapłańskiej odłączyć się nie da”.

„W ks. Pawle Mannie widzimy szczególne odbicie chwały Bożej. Całe swe życie poświęcił on sprawie misji. Na wszystkich stronach jego pism obecny jest żywy Jezus – centrum życia i racja działalności misyjnej. W jednym z listów do misjonarzy pisze: «Misjonarz jest niczym, jeśli nie jest uosobieniem Jezusa Chrystusa (...). Jedynie misjonarz, który wiernie naśladuje Jezusa Chrystusa (...) może odtworzyć Jego obraz w duszach innych»”. Te słowa wypowiedział Jan Paweł II na placu św. Piotra w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej o. Pawła Manny.

Dzisiaj, 16 stycznia, obchodzimy 147 rocznicę urodzin tego wielkiego misjonarza, a jednocześnie jego liturgiczne wspomnienie. Życzymy sobie i wszystkim należącym do PUM oraz zaangażowanym w jakikolwiek sposób w dzieło misyjne Kościoła, abyśmy i my jak najlepiej starali się upodobnić do Chrystusa i tworzyć Jego obraz w sercach tych, do których jesteśmy posłani.

Zachęcamy też do poznawania postaci o. Pawła Manny. Ten Włoch z niesamowitym temperamentem, jeszcze wiele lat przed reformą Soboru Watykańskiego II, sam odkrył, jak stawać się dobrym kapłanem, misjonarzem, apostołem. Kochał Chrystusa i ludzi, którym niósł dobrą nowinę.

Więcej o tym Bożym zapaleńcu na naszej stronie: http://www.pum.missio.org.pl/ oraz w książkach dostępnych w naszym sklepiku: https://missio.pl/154-papieska-unia-misyjna.

Zapraszamy!

Jest już w sprzedaży nowy numer naszego czasopisma „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne”, zatytułowany „Maryja – pierwsza misjonarka”. Na ponad dwustu trzydziestu stronach możemy przeczytać rozprawy księży profesorów Marka Tatara, Leona Nieściora prezentujące posłuszeństwo, profetyzm i apostolat Maryi. Ks. dr Marcin Wrzos OMI w dwóch artykułach przybliża temat nowych mediów misyjnych.

Aktualny numer ma podtytuł „25 lat Wydawnictwa „Missio-Polonia”. W części dokumentalnej ks. bp Jan Piotrowski oraz aktualni i dawni pracownicy Wydawnictwa wspominają jego powstanie i prezentują wydawnictwo takie, jakim jest dzisiaj.

Możemy też przeczytać biografie i świadectwa o wielkich misjonarzach, którzy w ostatnim czasie odeszli do Pana – ks. dr. Januszu Gajdzie i bpie Eugeniuszu Jureczko OMI.

Bogato prezentuje się dział zawierający sprawozdania z ostatnich konferencji, sympozjów misjologicznych i sesji naukowych – w pierwszym półroczu 2018 r. było ich pięć.

Przedstawiamy też recenzję książki Piero Gheddo „Paweł Manna – założyciel Papieskiej Unii Misyjnej”.

Zachęcamy do zakupu tego półrocznika w naszym sklepie internetowym lub w warszawskiej siedzibie PDM lub tez do lektury online klikając na baner Lumen Gentium na naszej stronie www. Życzymy rozkoszowania się tym, co ważne, misyjne, a jednocześnie ciekawe i rozwijające.

MJ/PDM

 Lumen Gentium 1/2018

Referentki misyjne w Niepokalanowie

W dniach 13-15 kwietnia br. w Niepokalanowie odbyła się sesja formacyjna dla sióstr referentek misyjnych, organizowana przez Komisję Misyjną przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich.

Wzięło w niej udział 70 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych. Niektóre z sióstr to wieloletnie misjonarki ad gentes, inne pracują na Wschodzie, jeszcze inne starają się animować misyjnie swoje zgromadzenia i Kościoły lokalne, w których posługują.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć sióstr pracujących w Papieskich Dziełach Misyjnych, zatem s. Maria Agata i s. Monika również wzięły w nim udział, dzieląc z siostrami czas modlitwy, wykładów, warsztatów i wielu chwil wspólnej radości. S. Agata dbała o misyjny sklepik, a s. Monika przypomniała w skrócie, czym są Papieskie Dzieła Misyjne i przedstawiła zbliżające się akcje.

Bardzo dziękujemy s. Irenie Karczewskiej za zaproszenie, a także wszystkim siostrom z Komisji Misyjnej za tak dopracowaną organizację tego pięknego spotkania. Dziękujemy wykładowcom prowadzącym warsztaty, animującym liturgię i prowadzącym modlitwy. A przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestniczącym. To był dobry czas spotkania tak wielu sióstr zaangażowanych w dzieło misyjne, otwartych na różnorodność, bliskich człowiekowi i zdrowo patrzących na świat.

Chociaż zakończyliśmy już świętowanie 100 rocznicy założenia Papieskiej Unii Misyjnej, nadal zapraszamy do obejrzenia filmiku, który powstał z tej okazji.  Kilka minut oglądania, a wiele można się o nas dowiedzieć.  Warto nas lepiej poznać, a później do nas dołączyć! Zapraszamy również do oglądania innych spotów i filmików przygotowanych przez Papieskie Dzieła Misyjne przy nieodzownej i kompetentnej współpracy naszego filmowca, pana Jana Sobierajskiego. Dziękujemy Janku!

 

Informacja

Formacja

Zjednoczenie

Dołącz do PUM